Дебитните карти са огромно удобство в съвременния свят, тъй като ни позволяват да правим плащания както дистанционно, така и на място, без да се налага да носим кеш в себе си. Те имат редица предимства, но също така могат да крият рискове, ако не умеем да боравим с тях. Всяка банкова карта съдържа определена информация, с която е важно потребителите да са запознати, за да не допуснат някой друг да получи достъп до средствата им. Затова в следващата статия ще разкрием 5 основни неща за дебитните карти, с които всеки трябва да бъде наясно.
За пример ще използваме дебитна карта neon на tbi bank. Тя съдържа повечето от данните, изброени по-долу, но и някои предимства, с които другите не разполагат. Характерното за нея е, че има оранжев цвят, което силно я откроява от пластиките на конкуренцията. Това я прави не само по-интересна, но и по-трудна за губене. И така, да разгледаме в повече детайли какво има на лицевата част и на гърба на една дебитна карта, за да придобием по-голяма финансова грамотност.
Какво означава номерът на банковата карта?
Стандартните дебитни карти съдържат 16-цифрен номер, като понякога той може да се състои от 13 или дори 19 цифри. Всяка цифра има специално значение и не е поставена там случайно.
Първата разкрива компанията, издала картата (Visa, MasterCard и т.н.).
1, 2 – с тази цифра започват кредитни или дебитни карти, издадени от авиокомпания.
3 – с тази цифра започват карти, издадени от туристическата индустрия (например Diners Club и American Express).
4 – с тази цифра са обозначени картите, издадени от Visa.
5 – с тази цифра са обозначени картите, издадени от Maestro и Mastercard.
6 – с тази цифра са обозначени картите, издадени от Maestro и Discover.
7 – с тази цифра започват картите, издадени от бензиностанции и други петролни компании.
8 – с тази цифра започват картите, издадени от болници, здравни заведения и телекоми.
9 – с тази цифра започват карти, издадени от държавни институции и други подобни.
Следващите 6 до 8 цифри са известни като BIN (БИН – банков идентификационен номер). Те определят вида на картата (предплатена, кредитна, дебитна) и издателя на картата.
Другите цифри от пластиката представляват уникален номер, по който се идентифицира собственикът на картата. Те са важни само за банката.
Последната цифра се нарича контролна цифра. Тя се определя въз основа на алгоритъма на Лун. Нейната цел е да предотврати неволни грешки при ръчно въвеждане на номера.
Каква друга информация съдържа дебитната карта?
На лицето на дебитната карта още има:
- името на картодържателя;
- името на банката-издател;
- валидност на картата;
- логото на институцията, издала картата (Visa, Mastercard и т.н.).
Компоненти на банковите карти и хардуерен състав
Сред другите компоненти на банковите карти са вграденият чип и и магнитната лента. И двете съдържат различна информация за картата, която включва данни за банката-издател, картодържателя и позволените видове плащания, както и някои други детайли. Именно те правят възможно да теглите пари от банкомат и да правите плащания на POS терминал.
Самата пластика е малка и тънка с размер на лична карта. Тя бива контактна или безконтактна. В днешно време все повече карти са безконтактни за по-голямо удобство и бързина по време на плащания.
Важно е да запомните, че не трябва да разкривате номера на дебитната си карта на никого. Само така може да си гарантирате пълна защита на сметката.
Много хора бъркат номера на картата с IBAN, смятайки, че не е безопасно да се споделя IBAN-а с други лица. Истината е, че той се използва само за прехвърляне на средства във вашата сметка, но не и за теглене на такива. Това означава, че никой не може да открадне парите ви през IBAN-а. Същото не важи, ако се сдобие с номера на картата ви.
Ако изгубите пластиката, е от първостепенно значение да се свържете с институцията-издател колкото се може по-бързо и да поискате тя да бъде блокирана. Хубавото на дебитната карта на tbi bank е, че вие сами можете да я блокирате през приложението на телефона. Няма нужда да губите време в разговори със служител на банката. Контролът е във вашите ръце.
Какво има на гърба на картата?
На гърба на картата също има няколко компонента. Като за начало ще видите CVV код (за VISA) или CVC код (за MasterCard). Това е нещо като пин код, който не бива да разкривате на никого. Стандартно той представлява три цифри. Те служат за проверка на дебитната карта и се използват при плащания в интернет – например когато пазарувате онлайн. Трябва да бъдат въведени ръчно в системата. На гърба на някои банкови карти също може да намерите последните 4 цифри от номера на картата. И последна е магнитната лента, която вече споменахме.
Защита на дебитната карта
Знаехте ли, че вашата банкова карта е защитена по същия начин като парите ви – с водни знаци? Те могат да бъдат видени само под ултравиолетова светлина. Това доказва, че са достоверни. На картата на MasterCard има буквата „M“, а на Visa – „V“. На American Express пък е изобразен орел.